2021. augusztus 7., szombat

Fedémes kálvária

A kálvária fotóit Pethő Máriának köszönöm !

A falu neve a Magyarság ősi foglalkozásának, a méhészkedésnek a létét bizonyítja. (Valószínű, hogy a földesúr számára fizetett” adójuk a méh, méz és viasz tized kivételét biztosító “fedemezésből” ered a település neve.) A falu első okleveles említése 1261-ből való Fedemus névalakban, azonban valószínűsíthető, hogy a telepítés éve egybeesik az Egri Püspökség 1009-ben történt alapításával. Római katolikus templomunk építését 1811-ben kezdték meg, és 1819-ben Szent István király tiszteletére szentelték fel, báró Fischer István érsek építtette.  

További látnivaló a Kálvária, amely a millecentenárium és a falu alapításának 735. évében épült. 1996-ban avatták fel a templomkertben a Varga Károly/pétervásári/ fazekas keze munkáját dicsérő stációsort. Az alkotó a Népművészet Ifjú Mestere.
A stációfülkék fából készültek. A falu asztalosának, Szabó Lajosnak a munkái.
A lépcsősorra a Szent István kapun léphetünk be, melyen a szent Korona másolata található kifaragva. Ez F. Gál Sándor munkája. A kálvária a Fedémesi Hagyományőrző és Faluszépítő Egyesület támogatásával valósult meg.
Szépen rendbe tartott stációsor virágokkal, gyümölcsfákkal és ciprusokkal. Nagypénteken itt nem tartanak keresztutat, mert a lépcsőn-járás nehézkes az elöregedő falu tagjainak.
Nagyon szépek és ápoltak a falu keresztjei is. A falu híres papírmerítő műhelyéről is.
A közeli dombon található kereszt az „Egyfánál”Szabó István látomását követően épült meg. Borbula Gergyely verbita tartományfőnök szentelte fel. A falubeliek gyakran kimennek ehhez a kereszthez nagyhéten is.

Az információkért és a vezetésért köszönet a harangozónak, Tóth Béláné, Máriának.







Veszprém H

A legfrissebb hír: itt nem lesz (legalábbis egyelőre) kálvária. A listából mégse törlöm. Hátha egyszer mégis.....

https://magyarepitok.hu/mi-epul/2023/05/atadtak-a-veszpremi-a-zold-varos-projekt-uj-kozossegi-tereit

      **********************************


Minden információt a kálváriával kapcsolatban köszönettel fogadok ! (2021.aug.)



2022 - az ügy nem halad, de  a régi kálváriáról itt történik említés:







Kömpöc kálvária

Az eredetileg közigazgatásilag Kiskunmajsához tartozó terület 1950-ben lett önálló község, akkor 1335-en lakták. A dátum bekerült a község címerébe is. A település lakossága többségben állattenyésztéssel és növénytermesztéssel foglalkozik a mai napig is. Sajnos az ipar megtelepedésére nem volt lehetőség.

A település hívő lakosai régen szerettek volna kálváriát a településen. Több évi tervezgetés után helybeli vállalkozók, magánszemélyek mellett a környező településeken élőktől is érkeztek felajánlások a kömpöci kálvária létrehozásához, és az összegyűlt mintegy 4,5 millió forintnak köszönhetően 2021-ben  elkészült a keresztút.

Rengetegen segítették kisebb-nagyobb felajánlásokkal a kálvária építését, így a község kasszájából nem kellett kiegészíteni bár a kivitelezés közben többször is módosítottak az eredeti elképzeléseken.
A mészkőoszlopokat Lajkó Antal bordányi sírköves készítette,
felajánlásának köszönhetően a stáció oszlopokba villanyvezeték került.
Balogh Eszter soproni üvegfestő készítette törhetetlen üvegből a stációképeket, melyek esti megvilágítást is kaptak.
A világítás szerelését Kéri Ferenc kisteleki vállalkozó végezte.
A tereprendezést közmunkások végezték, Bodócsi János falugondnok pedig az alapokat készítette el a megvilágításhoz. A legnagyobb adományozók nevei szerepelnek a mészkőoszlopokon, de minden támogató nevét megörökítették egy emléktáblán, habár akadtak, akik kérték az anonimitást.

A keresztút felszentelését 2021 augusztus 14-én az érseki szentmise és bérmálás után tartották a Nagyboldogasszony-templomnál.

A fotókat Krániczné Gulyás Brigittának, illetve Csáki Nándornénak köszönöm.











2021. augusztus 3., kedd

Magyarszék kálvária

A kálvária fotóit Biki Endre Gábornak köszönöm.

Magyarszék a középkor óta folyamatosan lakott falu.
Területén, a Baranya-csatorna völgyében haladt át egy fontos, belső római útvonal, útépítés során ennek a római útnak a maradványai kerültek napvilágra, ez Mánfán és Magyarszéken keresztül vezetett Oroszló irányába. A szántóföldeken egy római katona sírkövére is rábukkantak. A sírkő a római katolikus templom falán található.
Magyarszék első írott említését a 14. század első harmadából ismerjük. Nem mindig nevezték Magyarszéknek. Neve először 1332-ben bukkant fel Zeek alakban. A népi etimológia azt tartja, hogy Szent Istvánt követő időkben itt „Szék” az az bíráskodás lehetett.
A 18. században érkeztek német lakosai, akik külön települést kezdtek kialakítani (Németszék). Ugyanekkor épült be Kishertelendpuszta. A település gondozott portái, jellegzetes pajtái jelzik német eredetű lakosságát.
A régi temploma elpusztult, az új 1758-ban épült
Története itt olvasható: https://adoc.pub/szerkesztette-schaff-aniko-karpati-jen-burjan-jozsef-simon-a.html

A templomhoz felvezető út mellett 14 téglaoszlop állt, de a faluban nem emlékeztek rá, hogy itt valaha is kálvária stációk álltak volna. 2020-ban a felvezető út rekonstrukciójával egyidejűleg sor kerülhetett ezeknek az oszlopoknak a felújítására is, számuk szinte kínálta, hogy a kálvária 14 stációjának képét helyezzék ide. Fehér Margit tűzzománc-készítő alkotásai 2020-ban kerültek fel az oszlopokra.

https://www.darabanth.com

https://www.geocaching.hu/caches.geo?id=555











https://mapio.net/pic/p-73226932/

https://www.geocaching.hu/caches.geo?id=555

 


Kisvárda kálvária H

Sajnos az iskola nem ér rá foglalkozni a kérdéssel, annyi a feladat..... Más oda nyilván nem mehet be - így hát sajnálom, de egyelőre úgy tűnik, ez a kálvária a gyűjteményből hiányozni fog egyelőre....  2022.január.


Kisvárda kálvária  katolikus gimnázium udvarán

  

Az igazgatónővel beszéltem. Nem baj ha téliek a képek, ígérte, küldi…. (2021.tavaszán...) 

 

Igazgató: Kaszásné Tóth Judit

Tel./Fax: 06-45/405-210



 

2021. augusztus 1., vasárnap

Felsőrajk kálvária

 A kálvária fotóit "Fotoport"-nak köszönöm !

2020-ban a település Szent Anna római katolikus templom rekonstrukciójához tízmillió forint támogatást nyert. Mintegy tízmillió forintnyi értéket képvisel a vállalkozások által felajánlott adomány, valamint az a munka, amit az önkormányzat dolgozói és a helyi lakosok végeztek el augusztus közepétől november közepéig.
Kép: https://www.zalamedia.hu/


Az egyik gazda, Csóti Anikó fogalmazta meg először a keresztút gondolatát és ő is volt a kezdeményezés fő szervezője. A keresztút a temető és a templom közelében, egy pincesoron készült el.
A helyi gazdák az egyes stációkhoz szükséges helyet biztosították a területeikből, számos pénzadomány érkezett.
A szervezők megvásárolták a szükséges mészkőtömböket, az egyes állomások történéseit Simon András grafikus rajzolta meg, s ifjabb Czémán László gravírozta a tömbök felületébe. A mart alakokat, motívumokat pedig Varga József tette hangsúlyosabbá festéssel.