2019. január 24., csütörtök

Kazincbarcika kálvária


Az ismertetőt Pethő Máriának köszönöm.

A kazincbarcikai a Szent Család templom kertjében a kerítéselemek belső oldalán, valamint a templom felé eső területen önálló keresztúti állomásokat alakítottak ki, melyet 2011. április 29-én Bíró Antal erdélyi ferences szerzetes atya szentelt fel. 

A stációk képeit Kerékgyártó Emerencia rajzolta meg, Tompa István vektorgrafikává alakította, Szabó Sándor pedig homokfúvásos technikával gránitlapokra vitte fel. A kereteket Fülöp Tibor kovácsművész készítette. Az egyes stációk a hívek anyagi hozzájárulásával valósulhattak meg.


Civertan légifotó







 Videó a keresztút felszenteléséről:

A stációkról készített fotókért köszönet  Horváth Teréziának !


















2019. január 17., csütörtök

Békéscsaba kálvária


A képeket és az ismertetőt Pethő Máriának köszönöm. A stációképek fotoshoppal történt "megszépítését"  pedig Debinek köszönöm.

A békéscsabai Szarvasi út melletti katolikus temetőbe 1865-ben temettek először. A kápolna és az alatta levő sírbolt 1894-ben  épült.  1897. november 1-jén szentelte meg az új temetőben a Szabó Györgyné és nővére, Laurinyecz Mária által felállított keresztutat P. Csokán Fidél ferences rendi szerzetes Máriaradnáról.
A stációoszlopok téglából épültek, bádog fedéllel, a fehérre festett fülkéikben Krisztus szenvedését ábrázoló képek voltak.

A kápolna harangját az I. világháborúban katonai célokra elvitték. A harang pótlására 1921-ben került sor, amikor a kápolna építtetőjének unokája, Laurinyecz Mihály és neje új harangot csináltattak a kápolna részére, melynek ünnepélyes felszentelése 1921. szeptember 21-én volt. A mintegy 80 kg súlyú, bronzból készült lélekharangot 1997. decemberében ellopták. Sajnos, ugyancsak ellopták a stációképeket is. Most csak olcsó, már megfakult, fotómásolatok láthatók.



















2019. január 12., szombat

Kismaros kálvária


A kálváriát Pethő Mária "fedezte fel" - a szöveges anyagot és a képeket az Internetről hoztam.

A ciszterci nővérek hazai női ága Érden és Kismaroson működik. Majdnem ötven évvel ezelőtt, a szerzetesrendek üldöztetése idején Kismaroson, a Börzsöny oldalában találtak menedékre. A monostor két valóság határára épült. Alattuk a község lüktet, felettük az erdő lélegzik.
A kismarosi ciszterci nővérek vendégházától elindulva, a domb aljába leereszkedve különleges keresztút fogadja a látogatót. Alig faragott kövek, szikladarabok a földön, rajtuk mindössze két-két szó az egyes stációk jelzéseként.
A keresztút egészen új, 2014-ben készült. Egy régebbi, a főépület közelében lévő keresztútjuk helyett álmodták meg ezt, a telek egy eldugottabb részébe, a domboldalba épített keresztutat. A létrejöttében szinte mindannyian részt vettek, az egész közösség.
A nővérek számára sok-sok évvel ezelőtt ismert volt egy olyan keresztút, amely csak egy-egyszavas állomásokból állt. Ez inspirálta őket abban, hogy hasonlót hozzanak létre. Mivel a régit már nem találták, körülnéztek néhány internetes oldalon. Végül közös gondolkodásuk nyomán, amikor is mindenki beletehette a saját javaslatait, született meg a mostani.
A stációknál az egyik szó jelzi a történelmi eseményt, a másik pedig azt, ahogyan azt Jézus végigélte. Az állomásokat alkotó köveket az egyik kerítés építésekor termelték ki a munkások a telken, és már évek óta egy kupacban álltak a telek sarkán. A nővéreknek eszébe jutott, hogy ezeket a köveket lehetne felhasználni, és így is lett. A közös gondolkodás, ötletelés, munka, és természetesen a közös ima nem maradt eredmény nélkül: aki végigjárja az állomásokat, megtapasztalhatja azt a mély hitet, amely létrehozta.