2013. október 9., szerda

Villány kálvária

„A pápai tizedjegyzék szerint Villányban már állt a XIV. század elején  templom, melyet 1333-ban Szent Péter tiszteletére emeltek. A középkori templomot vélhetően a mohácsi csata idején rombolták le………Ezután a katolicizmus Villány és környékéről teljesen eltűnt. Az ország 12 főpapja közül hét Mohácson elesett. A megüresedett püspökséget évtizedekig nem tudták betölteni. A törökök kiűzése után azonban megindult a fejlődés és Villány lakossága érezhetően gyarapodott a letelepedő német katolikusokkal……….1865 augusztusában szentelték fel a festői templomhegyen  fekvő kálváriát.”

Ez a fenti leírás nem említi, de megtudtam, hogy a közel 150 éves kálváriát az elmúlt  évek alatt többször is javítgatták. 4-5 éve egy falubeli hölgy újrafestette a stációképeket. A D-re tájolt kálvária képei azonban nem bírták az időjárás viszontagságait, a tűző napsugarakat s mára szinte teljesen tönkrementek. Számomra ez az állapot azért meglepő, mert Villányról azt gondolom, nem a legszegényebb baranyai falvak közé tartozik. Vajon miért nem fontos ennek a műemléknek/helynek az ápolása? Persze lehet, hogy nincs igény ennek a helyszínnek a felújítására. Talán már itt sem szokás már a kálvária-járás. A képek önmagukért beszélnek….




 

















1865 augusztusában Kohn András plébános idejében szentelték fel a festői Templom-hegyen fekvő kálváriát. Kohn András plébános sírboltja ma is itt található. A katolikus templom mögül indulhat is a séta a dombtetőre, ahol a Templom-hegyi kilátó is található.  https://villany.hu/szabadido/villany-templomai-es-vallasi-kegyhelyei/



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése