A kálvária történetének ismertetőjét Tűz András polgármester úr bocsátotta rendelkezésemre, ezúton is nagyon szépen köszönöm !
A
kálvária 1886-ban létesült olyan módon, hogy az egyes stációk költségeit a környező városok
és községek hívei vállalták magukra és
ígéretet tettek azok további fenntartására.
A
kálvária építőmestereit nem ismerjük.
1935-ben
került sor a kálvária felújítására. A kálvária fenntartására az alapítók 1200
Koronát helyeztek el a Veszprém megyei Alapítványi Hivatalban de jelentős
adomány érkezik a búcsúba érkező hívektől is
A műkőből készült dombormű jelenetekkel díszített stációkat a szervita atyák kezdeményezésére, tatai, tokodi, csatkai hívek és a rend többi tagjának adományából állíttatták. A keresztút legmagasabb pontján álló három feszület Birkmayer György alkotása 1869-70-ből. Ma már csak a Krisztus kereszt eredeti, a két lator korábbi szoborrészei szanaszét találhatók a Golgota kerítése környékén, helyükre korpuszok nélküli sima keresztek kerültek a legutóbbi restauráláskor.
http://bucsujaras.hu/csatka/tortenet.htm : A Szentkút Csatkától délkeletre fekszik kb. 1 km távolságra. Története és eredete homályba vész. A múlt század közepe táján, vagy talán már régebben is jártak ide zarándok hívek. A kápolnát a Szentkút közelében, báró Fiáth Ferencné építtette 1862-ben a török időkben elpusztult kápolna helyére, a költségekhez a környék lakossága is bőkezűen hozzájárult.
A gyönyörű égifotókat a Civertan Grafikai Stúdiónak köszönöm:
|
Nem tudok megszólalni. Gyönyörűek a kálvária képek, de az összes többi kép is. A feszület csodás, megható,szívszorító....( nekem ) Köszönöm, hogy megnézhettem.
VálaszTörlésKedves "ismeretlen" köszönöm a dicsérő szavakat, örülök, hogy ide tévedt, és örömét lelte a gyűjtemény nézegetésében.Látogasson el néha ,hátha lesznek még újdonságok, habár lassan "elfogynak" a bemutatásra váró kálváriáék. Ha esetleg tud olyanról, ami itt nem szerepel, kérem jelezze. Köszönöm előre is.
VálaszTörlés